Liječenje kronične boli u zdjelici

Ako vaš liječnik može utvrditi točan podležeći uzrok, vaše će se liječenje usredotočiti na uklanjanje tog određenog uzroka. Međutim, ako se ne može pronaći uzrok boli u zdjelici, liječenje će se usmjeriti na ublažavanje boli.



Lijekovi



Ovisno o podležećem uzroku, liječnik može preporučiti nekoliko lijekova za liječenje vašeg stanja i to:



Lijekove za ublažavanje bolova - Lijekovi kao što su acetilsalcilna kiselina, ibuprofen ili acetaminofen, mogu djelomično ublažiti bol u zdjelici. Primjena samo lijekova za ublažavanje bolova rijetko kada rješava problem kronične boli.

Hormonska terapija - Dani kad imate bolove u zdjelici mogu se poklopiti s danima menstruacijskog ciklusa i hormonalnim promjenama koje kontroliraju ovulaciju i mjesečnicu. Kontraceptivne tablete i drugi hormonalni lijekovi mogu ublažiti bol u zdjelici.

Antibiotici - Ako je izvor boli infekcija, liječnik će vam propisati antibiotik.

Antidepresivi - Antidepresivi mogu pomoći kod različitih sindroma kronične boli. Triciklički antidepresivi, kao što je amitriptilin, nortriptilin i drugi, ublažavaju bol i imaju antidepresivni učinak. Pomažu pri ublažavanju boli u zdjelici čak i kod žena koje nisu u depresiji.

Specifične terapije



Liječnik može preporučiti specifične terapije ili postupke kao sastavni dio liječenja boli u zdjelici. Te terapije su sljedeće:



Fizikalna terapija - Primjena vrućeg i hladnog na donji dio trbuha, masaža i druge tehnike opuštanja mogu ublažiti bol u zdjelici. Liječnik može preporučiti vježbanje kako bi se učvrstili mišići dna zdjelice. Fizioterapeut će vam pomoći da usvojite tehnike borbe protiv bolova.

Transkutana električna stimulacija živaca (TENS) - Ovim se pristupom može ublažiti lokalizirana ili regionalna bol. Tijekom TENS terapije, elektrode prenose električne impulse na okolne živčane putove čime se mogu kontrolirati ili ublažiti neke vrste bolova.

Psihološka pomoć - Vaša bol može biti usko povezana s depresijom, seksualnim zlostavljanjem, poremećajem osobnosti, razmiricama u braku ili porodičnom krizom. Dobivanje potpore za psihološke, društvenevi emocionalne izazove s kojima se suočavate može biti ključni dio vašeg plana liječenja.

Injekcije u ciljnu, bolnu točku - Ako vaš liječnik pronađe točno određenu točku u kojoj osjećate bol, može vam u nju dati injekciju lijeka, obično lokalnog anestetika s produženim djelovanjem, koji će blokirati bol i ublažiti neugodu.

Kirurški zahvat



Kako bi uklonio podležeći problem, liječnik može preporučiti kirurški zahvat:



Laparoskopski zahvat - U nekim slučajevima, zdjelične adhezije ili endometrijsko tkivo mogu se ukloniti laparoskopskim zahvatom. Tijekom laparoskopskog zahvata kirurg radi nekoliko malih zareza u trbuhu kroz koje uvodi instrument s kamerom.

Histerektomija - Posljednje rješenje koje liječnik može predložiti je histerektomija, kiruško odstranjivanje maternice. Histerektomija može biti rješenje za neke uzroke bola u zdjelici, ali se obično ne preporučuje, osim u slučaju da imate jake menstruacijske bolove koji nisu prestali nakon konzervativnog liječenja.

Vjerojatno ćete morati isprobati više raznih terapija dok ne pronađete ono što vam najviše odgovara.