Žene koje uđu u menopauzu prije 45. godine sklonije su kardiovaskularnim bolestima i veća je vjerovatnost da će umrijeti mlađe od onih koje uđu u to osjetljivo razdoblje kasnije u životu, pokazalo je novo istraživanje.

Istraživanje ukazuje na to da dob u kojoj žena uđe u menopauzu pomaže u predviđanju rizika od budućih zdravstvenih problema, rekao je dr. Taulant Muka s Medicinske škole Sveučilišta Erasmus u Rotterdamu u Nizozemskoj.

"Žene kod kojih se ranije pojavi menopauza mogle bi biti grupa kod koje treba poduzeti proaktivne preventivne strategije vezano za kardiovaskularne bolesti", rekao je Muka za Reuters.

Jedna od 10 žena ulazi u tzv. prirodnu menopauzu do 45. godine", napisali su Muka i njegovi kolege u časopisu JAMA Cardiology.

Prirodna menopauza nastupa kada jajnici smanje ili prestanu proizvoditi određene hormone poput estrogena. 

Menopauza može biti i umjetno izazvana operacijom ili zbog drugih medicinskih problema. Mukin tim proučio je podatke više od 310.000 žena koje su sudjelovale u ukupno 33 studije od '90-ih godina.

Uspoređujući žene koje su imale posljednju mjesečnicu prije 45. godine s onima koje su ušle u menopauzu u dobi od 45 godina ili kasnije, naučnici su otkrili da prva grupa ima 50 posto veći rizik od srčanih bolesti i 20 posto veću vjerovatnost da će od njih i umrijeti. Žene koje su rano ušle u menopauzu također imaju 12 posto veću vjerovatnost da će ranije umrijeti od žena koje su ušle u menopauzu u dobi od 45 godina ili kasnije.

NajDoktor.ba