Što je arterijska hipertenzija?

Arterijska hipertenzija je stanje trajno povišenog sistoličkog i/ili dijastoličkog krvnog tlaka. Hipertenzijom se smatraju vrijednosti krvnog tlaka 140/90 mm Hg i više.



Arterijski tlak je produkt srčanog minutnog volumena i ukupnog perifernog otpora. Stoga svako povećanje srčanog minutnog volumena ili perifernog otpora, ili oboje, izaziva porast arterijskog tlaka.



Hipertenzija je poremećaj u regulaciji krvnog tlaka koji najčešće nastaje kao posljedica povećanja ukupnog perifernog vaskularnog otpora.



Zbog promjena koje se na velikim arterijama događaju starenjem, sistolički arterijski tlak nakon pedesete godine sa svakon godinom života raste za oko 2 mm Hg, a dijastolički krvni tlak za 0,5 do 1 mm Hg.



Muškarci imaju više vrijednosti arterijskog tlaka od žena do dobi od 60 godina. Poslije se ta razlika gubi, a u starijoj dobi žene imaju više vrijednosti arterijskog tlaka i veću učestalost hipertenzije.



Oko dvije trećine osoba starijih od 65 godina ima hipertenziju.



Hipertenzija može biti primarna ili sekundarna. U oko 85 do 95 posto slučajeva, hipertenzija je primarna. Primarna se hipertenzija razlikuje od sekundarne po tome što nema jasnog uzroka. U većine osoba koje imaju povišeni krvni tlak teško je utvrditi što uzrokuje njihov povišeni krvni tlak.



Hipertenzija je najčešća bolest u razvijenim zemljama. U općoj populaciji hipertenzija je glavni i neovisan čimbenik rizika za razvoj i smrtnost od kardiovaskularnih i cerebrovaskularnih bolesti. Što je hipertenzija viša, to je relativni rizik od tih događaja veći.



Hipertenziju možete imati godinama bez ikakvih simptoma. Povišeni krvni tlak uglavnom se razvija tokom godina.



Povišeni krvni tlak koji nije pod nadzorom povećava rizik od ozbiljnih zdravstvenih problema, kao što su srčani i moždani udar.