Taj dan pruža priliku za sve sudionike koji se bave pitanjima mentalnog zdravlja da govore o svom radu i što još treba učiniti da bi zaštita mentalnog zdravlja postala realnost.
"Traumatska iskustva u značajnoj mjeri narušavaju osjećaj sigurnosti pa čak i kod djece. Psihološke krizne intervencije se odnose na metode koje se koriste da bi se pružila trenutna i kratkotrajna pomoć pojedincima koji su proživjeli događaj koji je prouzrokovao emocionalne, kognitivne, tjelesne i ponašajne probleme. To se obično odnosi na životno-prijeteće situacije, poput prirodnih nesreća (potresi, poplave), ubistava, seksualnih napada, različitih bolesti, smrti bliske osobe…. u kojima pojedinac osjeća da je izgubio sposobnost suočavanja sa stresom", navodi se.
Cilj kriznih intervencija je pomoći ljudima da se lakše nose s traumatskim događajem te da taj isti događaj integrišu u svoje životno iskustvo da bi mogli nastaviti s normalnim životom.
Osobama se pomaže da vrate osjećaj kontrole nad vlastitim životom te se na taj način reducira osjećaj bespomoćnosti. Osvještava se i težina onoga što se dogodilo te se radi na priznavanju toga sebi i drugima.
"I ove godine tema je odabrana da bi se pokazali načini za ostvarivanje dostojanstva u svim aspektima mentalnog zdravlja", saopćeno je iz Ministarstva.
Svjetski dan mentalnog zdravlja (10. oktobar) obilježava se od 1992. godine na inicijativu Svjetske federacije za mentalno zdravlje (WFMH) s ciljem podizanja svijesti o pitanjima mentalnog zdravlja širom svijeta i mobilizacije napora u podršci mentalnog zdravlja.
NajDoktor.ba