Zaštitni faktor 20, podrazumijeva da je potrebno 20 puta duže vrijeme izlaganja suncu kako bi nastalo oštećenje kože jednako onome koje bi se dogodilo da uopće nismo koristili sredstvo za zaštitu

O zaštiti kože, kao najvećem tjelesnom organu, mnogi počnu razmišljati u ljetnim mjesecima, kad se najviše suočavamo sa štetnim UV-zračenjem. Stoga je važno odabrati proizvod odgovarajućeg zaštitnog faktora prema tipu kože.

Većina sredstava za zaštitu kože od ultraljubičastog zračenja deklarirana su tzv. zaštitnim faktorom – SPF. Zaštitni faktor nekog sredstva govori koliko vremenski dugo izlaganje UV-zračenju izaziva određeni stepen eritema (crvenila) u poređenju s vremenom za isti stepen crvenila na nezaštićenoj koži.

Losion ili sprej

Tako, primjera radi, zaštitni faktor 20 podrazumijeva da je potrebno 20  puta duže vrijeme izlaganja suncu kako bi nastalo oštećenje kože jednako onome koje bi se dogodilo da uopće nismo upotrijebili sredstvo za zaštitu.

Pri odabiru zaštitnog faktora, osim o individualnim karakteristikama, tipu kože, boji kose i očiju, treba voditi računa i o geografskom položaju mjesta za odmor te UV-indeksu kojim se izražava dnevna jačina ultraljubičastog zračenja.

Veoma je važna adekvatna zaštita djece, jer se oko 80 posto cjelokupne (kumulativne) doze ultraljubičastog zračenja primi tokom djetinjstva.

Djecu treba zaštititi od ultraljubičastih zraka posebnim zaštitnim sredstvima, primjerenim njihovoj koži (koja se više znoji), i s minimalnom količinom mirisnih tvari (koje mogu izazvati alergije). Uglavnom se preporučuju losioni ili sredstva u spreju.

Preparati za djecu

Danas većina preparata za djecu ima zaštitni faktor 50. Naravno, najmlađe ne bi trebalo izlagati suncu između 10 i 17 sati tokom dana, a uz zaštitnu kremu, veoma je važno na plaži nositi i šeširić.

Oštećenja kože, nastala djelovanjem UVA i UVB-zraka, talože se godinama, što na kraju dovodi do njenog starenja, zadebljanja, isušivanja, prijevremenog stvaranja bora te gubitka elastičnosti. Javljaju se poremećaji pigmentacije i razvija sklonost ka nastanku zloćudnih tumora kože.

Moderna zaštita od sunca ne podrazumijeva samo zaštitu od ultraljubičastih zraka, nego cjelokupnu njegu, antiaging tretmane koji će joj dati lijep izgled.

Uživajte u suncu, ali oprezno

  1. Tokom prvih boravaka na suncu koristite veće zaštitne faktore, 30 i više.
  2.  Zaštitne kreme nanesite barem 15 do 30 minuta prije izlaska na sunce.
  3.  Posebno zaštitite nos, uši i ramena.
  4.  Pijte mnogo tekućine, najbolje vodu ili prirodne sokove.
  5.  Jedite laganu hranu s mnogo voća i povrća.

DOBRO JE ZNATI

UVA-zrake predstavljaju 95 posto UV-zraka koje dopiru do nas i javljaju se tokom cijele godine, čak i kad je oblačno. One prolaze kroz oblake, staklo i epidermu. Za razliku od UVB-zraka, one su bezbolne i vrlo duboko prodiru u kožu sve do ćelija derme. Razvijaju slobodne radikale, a dugoročno gledano, mogu promijeniti ćelije i uzrokuju:

  • fotostarenje– promjenu strukture elastičnih i kolagenih vlakana, što dovodi do obješenosti kože i gubitka čvrstoće te pojavu bora,
  • netoleranciju na sunce poznatiju kao alergija (crvenilo, svrbež, ljetna svjetlosna erupcija),
  • poremećaje u pigmentaciji (trudnička maska, bubuljice),
  • razvoj raka kože.

 UVB-zrake čine pet posto UV-zračenja koje dopire do nas. Visokoenergetske su i ne prodiru kroz oblake i staklo, ali prolaze kroz epidermu i odgovorne su za preplanulost, ali i opekotine, alergijske reakcije i rak kože, pa se neophodno zaštititi i od UVA i od UVB-zraka.

SPF – Sun protection factor je mjera koja označava koliko dugo možete ostati na suncu bez opasnosti od opekotina u odnosu na okolnosti bez zaštite.

NajDoktor.ba/Faktor.ba