Šta je upala krajnika?
Upala krajnika se može javiti u bilo kom uzrastu i predstavlja čestu infekciju u djetinjstvu. Najčešće se dijagnosticira kod dijece iz predškolskog uzrasta preko svojih srednjih godina. Simptomi uključuju upalu grla, otečene krajnike i groznicu.
Ovo stanje je zarazno i može biti uzrokovano različitim uobičajenim virusima i bakterijama, kao što su streptokokne bakterije, koje uzrokuju strep grlo. Upala krajnika uzrokovana strep grlom može dovesti do ozbiljnih komplikacija ako se ne liječi. Lako dijagnosticira a simptomi obično nestaju u roku od 7 do 10 dana.
Uzroci upaljenih krajnika
Krajnici su vaša prva linija obrane od bolesti. Oni proizvode bijela krvna zrnca kako bi pomogli tijelu u borbi protiv infekcije. Krajnici se bore protiv bakterija i virusa koji ulaze u vaše telo kroz usta. Međutim, krajnici su takođe podložni infekcijama od ovih napadača.
Tonzilitis može biti uzrokovan virusom, kao što je obična prehlada ili bakterijskom infekcijom. Procjenjuje se da je 15 do 30 posto slučajeva uzrokovano bakterijama, najčešće je to strep bakterija.
Virusi su najčešći uzrok krajnika. Epstein-Barr virus može izazvati upalu a koji također može uzrokovati mononukleozu.
Djeca dolaze u blizak kontakt s drugima u školi i igri, izlažući ih raznim virusima i bakterijama. To ih čini posebno osjetljivim na klice koje uzrokuju upalu krajnika.
Simptomi
- veoma bolno grlo
- otežano gutanje ili bolno gutanje
- hrapav glas
- zadah
- groznica
- bol u uhu
- mučnina
- glavobolje
- ukočen vrat
- osjetljivost čeljusti i vrata zbog otečenih limfnih čvorova
- krajnici koji izgledaju crveno i otečeno
- krajnici koji imaju bijele ili žute mrlje
- kod vrlo male djece može se primijetiti i povećana razdražljivost, slab apetit ili prekomjerno slinjenje
Kada posjetiti doktora
U rijetkim slučajevima, upala krajnika može uzrokovati oticanje grla toliko da uzrokuje probleme s disanjem. Ako se to dogodi, odmah potražite medicinsku pomoć. Obratite se lekaru ako imate sledeće simptome:
- groznica veća od 39,5 ° C
- slabost mišića
- ukočenost vrata
- bol u grlu koja ne nestaje nakon dva dana
Dok neki simptomi upale nestaju same od sebe, neke mogu zahtijevati i druge tretmane.
Kako primjetiti da li bolujemo od upale krajnika?
Dijagnoza se zasniva na fizičkom pregledu grla. Vaš doktor može uzeti i kulturu grla tako što će uzeti bris grla. Kultura će biti poslata u laboratoriju kako bi se utvrdio uzrok infekcije grla.
Tretman upale krajnika
Blagi slučaj tonzilitisa ne zahtijeva nužno liječenje, posebno ako ga uzrokuje virus kao što je prehlada. Tretmani za teže slučajeve upale mogu uključivati antibiotike ili tonzilektomiju. Antibiotici će biti propisani za borbu protiv bakterijske infekcije. Važno je da završite cio ciklus antibiotika. Vaš doktor će možda htjeti da zakažete posjetu da biste bili sigurni da je lijek efikasan.
Operacija uklanjanja krajnika naziva se tonzilektomija. Ovo je nekada bila vrlo uobičajena procedura. Međutim, danas se tonzilektomije preporučuju samo ljudima koji imaju hronični upalu krajnika. Hirurgija se takođe preporučuje za liječenje tonzilitisa koji ne reaguje na drugi tretman, ili krajnici koji izaziva komplikacije.
Ako osoba postane dehidrirana zbog upale, možda će im trebati intravenske tekućine. Lijekovi protiv bolova za ublažavanje upale grla takođe mogu pomoći dok je grlo zarastano.
- pijte dosta tečnosti
- odmorite se
- ispirajte grlo toplom slanom vodom nekoliko puta dnevno
- koristiti pastile za grlo
- koristite ovlaživač zraka u vašem domu
- izbjegavajte dim
Sprečavanje upale krajnika
Upala krajnika je veoma zarazan. Da biste smanjili rizik od dobijanja upale, držite se podalje od ljudi koji imaju aktivne infekcije. Često perite ruke, naročito nakon što ste došli u kontakt s nekim tko ima upalu grla. Ako imate upalu pokušajte da se držite podalje od drugih dok više ne budete zarazni.