Što je rak jajnika?

Rak jajnika je zloćudna bolest koja najviše pogađa žene u perimenopauzi i postmenopauzi, no može se razviti i u mlađih žena.



Rak jajnika je druga po redu najčešće dijagnosticirana zloćudna bolest ženskog spolnog sustava te je najsmrtonosnija ginekološka zloćudna bolest. Njegova učestalost veća je u razvijenim zemljama.



Opasnost od raka jajnika povećava anamneza nulipariteta, neplodnosti, kasnog rađanja i odgođene menopauze. Primjena oralnih kontraceptiva smanjuje rizik od raka jajnika.



Isto tako rizik od raka jajnika povećava pozitivna osobna ili obiteljska anamneza raka endometrija, raka dojke ili raka debelog crijeva.



Rak jajnika često bude otkriven tek nakon što se proširio na zdjelicu i trbušnu šupljinu. U tom kasnom stadiju, rak jajnika se teško liječi i često završi smrću bolesnice.



Rak jajnika se može liječiti. Trenutno se istražuju načini da se poboljša liječenje raka jajnika i da se isti otkrije u što ranijem stadiju kako bi i liječenje bilo uspješnije.



Uzroci nastanka raka jajnika nisu poznati. Općenito govoreći, rak nastaje kad u zdravim stanicama dođe do mutacije gena pa normalna stanica postane abnormalna. Zdrave stanice rastu i razmnožavaju se određenom brzinom i na kraju, nakon određenog vremena, umiru. Stanice raka rastu i razmnožavaju se bez kontrole i ne umiru. Nakupljene abnormalne stanice stvaraju tvorevinu (tumor). Stanice raka napadaju okolno tkivo te se mogu odvojiti od početnog tumora i proširiti u druge dijelove tijela (metastazirati).



Oko pet posto slučajeva raka jajnika povezano je s mutacijama autosomno dominatnog BRCA gena. Žene s XY gonadalnom disgenezom predisponirane su za zloćudne tumore zametnih stanica jajnika.



Tumori jajnika su histološki najraznovrsnija skupina tumora. Polovina tumora je dobroćudna, jedna trećina je zloćudna, dok preostali tumori imaju mali zloćudni potencijal.



Postoji pet različitih tipova zloćudnog epitelnog tumora jajnika:



serozni rak jajnika (50 posto)

mucinozni rak jajnika (25 posto)

endometrioidni rak jajnika (15 posto)

klarocelularni rak jajnika (5 posto)

Brennerov tumor (1 posto)

Preostalih četiri posto zloćudnih tumora jajnika čine tumori zametnih stanica i tumori strome.



Epitelni tumori jajnika javljaju u tankom sloju tkiva koje prekriva vanjski dio jajnika.



Tumori zametnih stanica javljaju se u stanicama koje proizvode jajne stanice i obično se javljaju u mlađih žena.



Dok se tumori strome javljaju u tkivu jajnika koje proizvodi hormone - estrogen, progesteron i testosteron.



Kada se zna o kojoj se vrsti raka jajnika radi, lakše je dati prognozu i odrediti način liječenja.