Udruženje inovativnih proizvođača lijekova i Centar za kontinuiranu medicinsku edukaciju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu organizovali su danas prvu radionicu iz oblasti farmakovigilance za predstavnike stručne javnosti.

Farmakovigilanca je, prema definiciji Svjetske zdravst­vene organizacije, stručno-naučna disciplina koja obuhvata aktivnosti vezane za otkrivanje, razumijevanje, procjenu i prevenciju neželjenih dejstava lijekova, kao i drugih problema vezanih za njihovu primjenu.

Osnovni cilj radionice je bio podizanje znanja i svijesti o značaju prijavljivanja i praćenja sigurnosnih informacija o lijekovima. Organizatori su također željeli da iniciraju dijalog o praksi farmakovigilance u BiH uz pokretanje niza sličnih aktivnosti u kojima bi se pojavljivali različiti partneri iz zdravstvenog i obrazovnog sistema.

Petrović: Unaprijediti sistem

"Inovativne kompanije uvijek podržavanju edukaciju ljekara. Na današnoj radionici pažnju smo posvetili veoma bitnoj temi, a to je prijava neželjenog učinka lijeka. To je do sada bilo stavljeno u drugi plan. Često se misli kada je lijek registriran i kada je na tržištu da je i siguran. Međutim, nas kao kompanije koje kreiramo lijekove upravo zanima šta se dešava poslije. Ipak je u fokusu pacijent i želja nam je da država ne troši novce na rješavanje nuspojava lijeka nego da svaki pacijent dobije odgovarajući lijek koji je ujedno i siguran. Kod nas proces prijave neželjenih učinaka lijeka nažalost još uvijek nije na zadovoljavajućem nivou, ali svakako želimo podržati sve aktivnosti koje će voditi ka unaprijeđenju ovog sistema”, rekla je Ana Petrović, direktorica Udruženja inovativnih proizvođača lijekova BiH.

Ovo je bila prva u nizu radionica koje Centar namjerava organizovati tokom 2017. godine u zdravstvenim ustanovama i medicinskim fakultetima širom BiH u cilju unapređenja saradnje na priznavanju i bodovanju edukacije i prijave neželjenih reakcija/medicinskih pogrešaka od Ljekarske komore kao i razmatranja značaja ovih procesa u akreditacijske svrhe u zdravstvenom sistemu.

Hadžović-Džuvo: Ljekarima u praksi pružiti dodatna znanja 

"Ovakve radionice, kao što je ovaj put farmakovigilaca u praksi i teoriji je organizirana sa partnerima Agencija za lijekove i medicinska sredstva u BiH i Udruženjem inovativnih proizvođača lijekova i predstavljaju vrlo uspiješnu sinergiju znanja naših nastavnika i onih koji su regulatori tj. agencija i farmaceutske kuće koje proizvode lijekove za koje je potrebno znati za neželjene efekte. Tako da je ovakav vid saradnje i mogućnost da se ljekarima u praksi daju dodatna znanja iz oblasti koje obično u svojoj rutini nekako ostavljaju po strani daje poseban značaj današnjem skup”, rekla je Almira Hadžović-Džuvo, dekan Medicinskog fakulteta u Sarajevu.

Iz Agencije za lijekove istakli su da imaju limitirane resurse, odnosno samo dva farmaceutska tehničara koji rade u uredu Agencije u Mostaru, te da su što se ove oblasti tiče resursi jako limitirani.

"Budnost nad lijekom tzv. farmakovigilanca je zadatak svih nas u sistemu zdravstvene zaštite jer krajnji cilj jeste zaštita javnog zdravlja stanovništva i naš je zadatak da osiguramo što bezbjedniju primjenu lijekova", rekla je Biljana Tubić, pomoćnik direktora Sektora za lijekove, Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.

NajDoktor.ba