Melatonin ima ulogu uvesti organizam u stanje sna pa dolaskom noći i smanjenjem svjetlosti, naša epifiza reaguje njegovom pojačanom proizvodnjom. Prilikom prevelikog izlaganja svjetlosti, razina melatonina se smanjuje odnosno dolazi do njegove razgradnje.
Moderno društvo dovelo je do uvođenja promjena koje mogu narušiti ekološku ravnotežu u ljudskom organizmu. Jedan od takvih primjera su radna mjesta u prostorima u kojima nema prirodne svjetlosti kao što su shopping centri ili radna mjesta bez prozora.
Sve smo više izloženiji umjetnom plavom svjetlu kojima zrače ekrani televizora, računara i mobitela, kao i fluorescentne i LED sijalice. Obzirom na to da mnogi ljudi provode većinu vremena u zatvorenim prostorima, "predoziranje" plavim svjetlom postaje epidemija savremenog načina života.
Smanjena izloženost prirodnom svjetlu uzrokuje povećanje kortizola - hormona stresa i snižava melatonin u večernjim satima. Takva kombinacija često rezultira lošom kvalitetom sna i povećava simptome depresije. Minimalne količine melatonina prisutne su u namirnicama kao što su orašasti plodovi, maslinovo ulje, jagode, kukuruz, šparoge ili riža.
Najučinkovitiji način za dodatnom količinom melatonina u organizmu su dodaci prehrani. Podizanjem razine melatonina u organizmu u dozi od 1 mg pola sata prije odlaska na spavanje, pridonosimo smanjenju vremena potrebnog za padanje u san. Kako navode istraživanja, melatonin smanjuje broj noćnih buđenja, a san će biti dublji i kvalitetniji.
Melatonin doprinosi i ublažavanju subjektivnih osjećaja povezanih s promjenom vremenskih zona pri putovanju avionom. Koristan učinak postiže se minimalnim unosom 0,5 mg melatonina prije spavanja prvog dana putovanja te sljedećih nekoliko dana po dolasku na odredište. No, treba napomenuti da trudnice, dojilje i djeca ne bi smjela koristiti dodatke prehrani s melatoninom, a osobama koje uzimaju lijekove za krvni pritisak ili dijabetes preporučuje se da se prije upotrebe posavjetuju s ljekarom.