"Ovo su upravo i dva najaktuelnija problema koja su istaknuta na nedavno održanom kongresu reumatologa u BiH. Kao i činjenica da još uvijek ne postoji odlučnost nadležnih da se nešto po tom pitanju i uradi", izjavila je direktorica Udruženje inovativnih proizvođača lijekova u BiH Ana Petrović.
Iz Udruženja ocjenjuju poraznom činjenicu da niko u Bosni i Hercegovini ne zna tačan broj oboljelih, niti u kojem je stadiju bolest kod registriranih oboljelih.
"U BiH pacijenti, koji vode bolan, često neispunjen život, nemaju isti pristup modernim terapijama, a koje postoje u susjednim zemljama. Pa čak ni pacijenti unutar BiH nemaju pristup istim terapijama. Inovativne terapije su dostupne oboljelima u Republici Srpskoj, dok u Federaciji BiH, nažalost, to nije slučaj. Čak su i najmlađi oboljeli od ove bolesti, djeca, diskriminirana po ovom pitanju. Oni terapiju za ovu bolnu, paralizirajuću bolest mogu dobiti samo u pojedinim kantonima u Federaciji BiH. Ne trebamo podsjećati kako je ovo u direktnoj suprotnosti sa Konvencijom o pravima djeteta, a čija je potpisnica i BiH", naglasila je Petrović.
Nasuprot raširenom mišljenju u bh. društvu, od reumatoidnog artritisa ne obolijevaju samo osobe treće dobi. Štaviše, najveći procenat oboljelih su radno sposobne žene.
Udruženje inovativnih proizvođača lijekova poziva građane da u subotu, 15. oktobra dođu na Trg djece Sarajeva kako bi svojim prisustvom dali podršku krovnom udruženju "Snaga BiH" da ova bolest i oboljeli od nje budu prepoznati od vlasti i društva u cjelini, te kako bi svoja prava mogli koristiti u cjelini, saopćeno je iz Udruženja inovativnih proizvođača lijekova.
NajDoktor.ba