Detoksikacija je neophodna
Kao i svi lijekovi, tako se i antibiotici obrađuju u jetri kako bismo ih nakon toga eliminisali. Čišćenje organizma podrazumijeva svakodnevni trud i napor, ali ćete na taj način uspijeti da održite ravnotežu između bakterija i gljivica.
"Treba stalno raditi na tome da djeca ne uzimaju bespotrebno antibiotike, jer na taj način stvaraju rezistenciju nekada i banalnih mikroorganizama koji zbog te rezistencije mogu dati teže kliničke slike. Trebamo raditi na imunitetu kroz zdravu i raznovrsnu ishranu, boravakom na svježem vazduhu i kontinuiranim fizičkim aktivnostima kod djece", pojašnjava dr. Aleksandra Vladičić, specijalista pedijatrije.
Zaključuje se da postoji nekoliko načina da povratite imunitet kod djeteta nakon uzimanja antibiotika, a jedan od najboljih je da započnete proces čišćenja njegovog organizma konzumiranjem hrane koja je bogata antioksidansima poput voća i povrća.
Hrana bogata antioksidansima će eliminisati i ukloniti ostatke antibiotika iz ćelija i krvi i poboljšat će imunitet. Eliminišite iz ishrane djeteta obrađeni šećer, prerađenu hranu, skrob, vještačke boje kao i konzervanse, jer predstavljaju dobru bazu za nastanak i razvoj bakterija.
Šta bi svaki roditelj trebao znati
Preporučljivo je da se nakon uzimanja antibiotika u organizam unosi više vode nego inače. Na taj način se čisti jetra i bubrezi te se poboljšava metabolizam. Tokom i nakon upotrebe antibiotika u ishranu svog djeteta uključite probiotike.
Isto tako, cink je mineral koji ima veoma važnu imunološku funkciju. Kao snažan antioksidans, cink štiti ćelije i onemogućava njihovo oštećenje. Također, nakon uzimanja antibiotika bilo bi dobro da svom djetetu u ishranu uključite suplemetne vitamina C i D.