Osteoporoza je najučestalija metabolička bolest koja zahvaća kosti. Očituje se smanjenom gustoćom koštanog tkiva, promjenama mikroskopske građe koštanih gredica te povećanom sklonošću prijeloma.
Postoji mnogo faktora koji utiču na razvoj osteoporoze, a osim smanjenog izlučivanja spolnih hormona, u tu listu ubraja se i nedovoljan unos vitamina D i kalcija, nedovoljno kretanje, pušenje, neki lijekovi te genetika.
Osteoporoza nosi visoki rizik od loma kralježnice, dok je prijelom kuka zbog svojih komplikacija značajan uzrok smrti pogođenih osoba. Osteoporozu možemo dijagnosticirati denzitometrijom i pretragama krvi, a uprkos mnogobrojnim danas dostupnim načinima liječenja, najvažnija je njena prevencija u vidu hormonskog nadomjesnog liječenja nakon menopauze, prestanka pušenja, pravilne prehrane i redovne tjelovježbe.
Odvikavanjem od pušenja, uključivanjem tjelovježbe u svoj svakodnevni život te pravilnom prehranom možemo svoje kosti očuvati zdravima još mnogo vremena.
Odbacite ili barem ograničite cigarete i alkohol
Redovna konzumacija alkohola više od dvije čaše dnevno može povećati rizik od osteoporoze i oslabiti sposobnost kostiju da apsorbiraju kalcij. Na sličan način i duhan slabi kosti.
Puno kalcija i vitamina D
Osigurajte u svojoj prehrani dovoljno vitamina D i kalcija. Jedite što više badema, špinata, lososa, sardine, jaja, mlijeka i jogurt.
Redovno vježbajte
Vježbanjem stavljate tijelo pod umjereni pritisak, što rezultira u formiranju kostiju i čini ih jačima. Vježba pomaže povećati i održavati gustoću kostiju.
Dodaci prehrani
Suplementi su dobar izbor za one koji ne vole namirnice bogate kalcijem, na primjer mlijeko. Također mogu postojati i brojni drugi razlozi za slabe kosti te u tim slučajevima dodaci prehrani mogu pomoći. Međutim, nemojte ih uzimati na svoju ruku. Prvo se konsultujte s liječnikom.
Pazite na težinu
Za zdrave kosti vrlo je važno održavati i normalnu kilažu. Tako pothranjeni imaju veći rizik od slabih kosti i fraktura, dok ljudi s prekomjernom težinom stavljaju prevelik pritisak na svoje kosti i zglobove.
Smanjite unos soli
Slana hrana uzrokuje pretjerano izlučivanje kalcija putem bubrega. Pokušajte smanjiti unos soli u svom svakodnevnom životu. Različito bilje i začini mogu se koristiti kao alternativa.