Kožu je potrebno nahraniti preparatima koji sadrže kombinaciju vitamina A, C i E te koenzima Q. Oni će koži vratiti normalnu hidrataciju, spriječiti djelovanje slobodnih radikala i povećati elastičnost krvnih žila. Sunčevo zračenje uključuje vidljivo svjetlo i nevidljivo ultraljubičasto zračenje. Postoje tri tipa UV-zračenja – UVA, UVB i UVC.
UVA i UVB zračenje izazivaju promjene na koži, dok se najopasnije, UVC zrake, zadržavaju u gornjim slojevima atmosfere. UVA zračenje je jednako bez obzira na doba dana ili godišnje doba i koža mu je uvijek jednako izložena, a prolazi kroz staklo i vodu. Njegovo štetno djelovanje do izražaja dolazi tek nakon nekoliko godina ili kasnije, jer prodire u duboke slojeve kože i ne izaziva brzi odgovor organizma.
UVA zrake su glavni razlog nastanka alergija na sunce, jer blokiraju imunološki odgovor organizma, potiču proizvodnju slobodnih radikala i usporavaju regeneraciju i vlaženje kože. Tako dovode do slabljenja tonusa kože i nastanka bora. Za razliku od njega, jačina UVB zračenja mnogo ovisi o dobu dana i godišnjem dobu te je najjače u ljetnim mjesecima i sredinom dana od 10 do 16 sati.
Vrlo je važno da osobe sa svjetlijom puti koje imaju puno pjegica i madeža što manje budu izložene suncu. Potrebno je redovno kontrolisati kožu. Pratite vidljive promjene veličine, boje i oblika madeža, a preporučuje se i pregled kod dermatologa barem jednom svakih nekoliko godina.