To je rečeno tokom današnje debate o temi „(Bez) uslovna zdravstvena zaštita žena - participacija?“ čiji je organizator Koalicija organizacija civilnog društva "Jednakost za sve".
Zaključci debate su da federalni zakon o zdravstvenom osigiranju treba izmijeniti, odnosno ukiniti sadašnje rokove za prijavu na evidenciju nezaposlenih, kojima se uslovljava pravo na zdravstveno osiguranje.
Detalj sa debate održane danas u prostorijama Mediacentra Sarajevo
Izmjenama također treba omogućiti djeci bezuslovni pristup zdravstvenoj zaštiti do punoljetstva, zaključeno je također.
Učesnici tribine zaključili su i da zakonom treba jasno uspostaviti mehanizam nadzora nad provedbom propisa, sistem odgovornosti, pooštriti kazne za neprimjenu i kršenje propisa te osigurati kvalitetnu infomiranost građana o pravima iz oblasti zdravstvene zaštite.
Djeca bez zdravstvenog osiguranja
Tokom debate je rečeno da su i djeca pogođena nejednakošću u provedbi aktuelnih propisa u FBiH jer neki kantoni do danas nisu uskladili njihove propise s federalnim niti postupaju po federalnoj odluci o osnovnom paketu zdravstvenih prava.
U Tuzlanskom kantonu, primjerice, krajem prošle godine je 46-oro djece ostalo bez zdravstvenog osiguranja, među njima 70 posto djevojčica koje zbog siromaštva ili zanemarivanja od roditelja ne pohađaju osnovnu školu ili su je napustile.
„Problem dodatno usložnjava to što su među djecom bez zdravstvenog osiguranja često ona siromašna, ali i hronično oboljela, kojoj, paradoksalno, najčešće trebaju odlasci ljekaru, rekla je Mirsada Bajramović iz tuzlanske nevladine organizacije "Zemlja djece u BiH", članice Koalicije „Jednakost za sve“.
Prema njenim riječima zdravstvena zaštita je neujednačena, nepristupačna, nije sveobuhvatna i zasnovana je na diskriminirajućim odredbama.
"Pravo na zdravlje je jedno od najugroženijih prava građana u BiH, te zbog toga i kao pojedinci i kao institucije moramo poduzeti sve moguće korake kako bismo unaprijedili i zakonodavstvo i implementaciju postojećih zakona", smatra Bajramović.
Prema podacima entitetskih zavoda zdravstvenog osiguranja u Bosni i Hercegovini, više od 500.000 građana nema zdravstveno osiguranje, a od toga dvije trećine u Federaciji.
Bajramović: Djeca bez zdravstvenog osiguranja često su siromašna, ali i hronično oboljela
Većina neosiguranih su nezaposleni zbog diskriminirajuće odredbe u Zakonu o zdravstvenom osiguranju FBiH i Zakonu o posredovanju u zapošljavanju, kojom je pravo na zdravstveno osiguranje toj kategoriji uslovljeno prijavom u roku od 30 do 90 dana Zavodu za zapošljavanje nakon navršavanja 15. godine života, završetka školovanja, gubitka posla i slično. Taj rok u Republici Srpskoj ne postoji, navela je Bajramović.
"Niži nivoi vlasti u FBiH pogrešno tumače član 19. tačku 13a. federalnog zakona o zdravstvenom osiguranju, kojom se status osiguranog lica utvrđuje za djecu od rođenja, kao i za djecu redovne učenike i studente, najviše do 26. godine života, a koja nisu osigurana kao članovi porodice osiguranika. Većina kantona je ovo pravo ograničila samo na djecu od rođenja do polaska u školu, odnosno na redovne učenike i studente, tako da su djeca uzrasta od šest do 15 godina, koja ne pohađaju osnovnu školu, ostala isključena iz tog prava", riječi su Mirsade Bajramović.
Neprimjenjivanje federalne odluke o oslobađanju od plaćanja participacije za pojedine zdravstvene usluge, u kantonima naročito pogađa žene iz marginaliziranih grupa - Romkinje, žene sa sela, raseljene i povratnice, nezaposlene, kao i žene u trudnoći i nakon poroda, navela je također.
NajDoktor.ba