Tragovi krvi u stolici mogu biti praćeni i simptomima poput temperature, povraćanja, gubitka tjelesne težine, vrtoglavice, otežanog disanja, gubitka svijesti, povećanog srčanog pritiska.
Rektalno krvarenje, medicinski poznato i kao hematohezija, odnosi se na svijetlocrveno krvarenje iz anusa, često pomiješano sa stolicom i/ili krvnim ugrušcima.
Rektalno krvarenje najčešće dolazi iz debelog crijeva, rektuma ili anusa, a boja krvi često ovisi o mjestu krvarenja u probavnom sistemu. Ako je krvarenje bliže anusu, krv će biti svjetlija, dok je krvarenje iz poprečnog debelog crijeva te desnog dijela debelog crijeva tamnocrvene boje.
Šta uzrokuje krv u stolici i na koje sve bolesti može upućivati?
Naše debelo crijevo je dobro prokrvljeno kao i analni otvor koji sadrži dva spleta krvnih sudova: spoljašnji i unutrašnji. U debelom crijevu nema razlaganja krvi već ona izlazi napolje zajedno sa stolicom.
- Šuljevi ili hemoroidi mogu da prokrvare i da daju krvavu stolicu vidljivu okom;
- Upala debelog crijeva može da da krv i sluzavu stolicu;
- Karcinom debelog crijeva obično kao simptom daje krvavu stolicu, ali ta krvarenja obično nisu vidljiva golim okom već se dokazuju kad se stolica da na okultno krvarenje i prateći simptom je obično i anemija.
- Fizičke povrede;
- Divertikulumi crijeva koji predstavljaju kesasta proširenja zida crijeva koji ako se upale mogu da prokrvare;
- Perforacija čira na želucu ili dvanaetoplačnom crijevu zna da da krv u stolici, samo što je tada stolica crne boje kao katran.
Na koje se pretrage najčešće upućuju pacijenti u slučaju rektalnog krvarenja?
- Rektalni tuše;
- Kompletna laboratorija s gvožđem i feritinom;
- Ultrazvuk stomaka;
- Ginekološki pregled ako su žene u pitanju i tumor markeri;
- Posjeta hirurgu ili gastroenterologu koji će vjerovatno da uradi kolonoskopiju, uzme isječak iz promjene koju nađe i pošalje je na daljnje ispitivanje.