Općenito je poznato da su kardiovaskularne bolesti vodeći uzrok smrti muškaraca. Međutim, mnogi nisu svjesni da to vrijedi i za žene. Moramo više pažnje posvetiti i ženama. Pročitajte ovaj članak i pomozite u ranom otkrivanju znakova infarkta miokarda kod žena.   

Da li ste znali?

  • U Mađarskoj je stopa smrti od infarkta miokarda veća kod žena nego kod muškaraca.(3)
  • Kardiovaskularne bolesti su vodeći uzrok smrti žena u Evropi i širom svijeta.
  • Infarkt miokarda je odgovoran za jednu trećinu svih smrtnih slučajeva kod žena u svijetu.
  • Infarkt miokarda je povezan sa lošijim ishodima i većom stopom smrti kod žena nego kod muškaraca.(1)
  • Dvostruko više žena mlađih od 65 godina umre od kardiovaskularnih bolesti nego od raka dojke.(1)

Šta bi mogao biti razlog veće stope smrtnosti od infarkta miokarda kod žena? 

  • Često žene kasnije prepoznaju znakove jer nisu uvijek očigledni.
  • Žene su u prosjeku oko 8 godina starije kada dožive infarkt miokarda od muškaraca. To znači da su slabije i da su općenito lošijeg fizičkog zdravlja kada iskuse simptome.
  • Vrijeme od početka bolova u grudima do pozivanja hitne pomoći je duže kod žena, što dovodi do lošijih ishoda.(3)
  • Prema studiji Univerziteta u Oksfordu, hipertenzija, pušenje (status i intenzitet) i dijabetes povećavaju rizik od infarkta miokarda više kod žena nego kod muškaraca.(5)
  • Hoće li samo starije žene doživjeti infarkt miokarda?
  • Znamo da ženama u predmenopauzi estrogen nudi određeni nivo zaštite od kardiovaskularnih bolesti.(3)
  • Međutim, pogrešno je mišljenje da žene u predmenopauzi uopće ne mogu doživjeti infarkt miokarda, jer se jedna trećina svih kardiovaskularnih problema javlja prije 65. godine života. Studija koja je uključivala mlade pacijentice, koje su pretrpjele infarkt miokarda je istakla da, u poređenju sa muškarcima, manja je vjerovatnoća da će pacijentice dobiti informacije o svojim faktorima rizika za srčana oboljenja prije infarkta miokarda.(4)
  • Studija je pokazala da pušenje i određeni kontraceptivi pokazuju sinergiju, odnosno jačaju međusobno djelovanje i povećavaju rizik od infarkta miokarda, posebno kod mladih žena.(2) Uputstvo za primjenu lijeka mnogih kontraceptiva ukazuje na ovaj rizik. To upozorenje treba shvatiti ozbiljno.

Prema američkoj studiji, raste stopa smrtnosti od srčanih bolesti kod žena mlađih od 65 godina. Studija je otkrila da, dok smrtnost od raka pokazuje stalni pad, smrt od srčanih bolesti se, nakon početnog pada, povećava od 2010. godine. Također, mlade žene počinju biti manje zdrave. U razvijenim zemljama dijabetes i gojaznost postaju sve prisutniji i među mladim ženama.(4)

Šta možemo mi uraditi?

  1. Žalbe u vezi sa zdravljem žena treba shvatiti ozbiljno. Važno je zapamtiti da njihovi simptomi često ne uključuju vrlo oštar bol u grudima, ali mogu imati manje očigledne znakove kao što su mučnina i opći osjećaj nelagode.(3)
  2. Treba jasno naglasiti da se infarkt miokarda može javiti i kod mlađih žena.(3)
  3. Treba obratiti pažnju i na ulogu žena u održavanju porodice, kao što je njihova uloga njegovateljice djece, članova porodice i roditelja – često dok rade puno radno vrijeme. Žene često daju prednost zdravlju svojih voljenih u odnosu na svoje zdravlje. Stoga je važno da vode računa i o svom zdravlju, jer se srčana oboljenja u velikoj mjeri mogu spriječiti.
  4. Unaprijedite svoje zdravlje vježbanjem, pravilnom ishranom i prestankom pušenja, kao i normalizacijom krvnog pritiska, šećera u krvi, nivoa holesterola i tjelesne težine.(4)
  5. Ukoliko se sumnja na kardiovaskularno oboljenje, obavite pregled što je prije moguće.
  6. Ukoliko imate dijagnosticiranu kardiovaskularnu bolest, pridržavajte se savjeta svog ljekara o načinu života i primjeni lijekova.

 

Ovaj članak je napisan od strane Bayer Hungária Kft., distributera Aspirin Protect.

Reference:

  1. https://www.escardio.org/The-ESC/Advocacy/women-and-cardiovascular-disease (2021.12.01.)
  2. Stramba-Badiale, Women and research on cardiovascular diseasesin Europe: a report from the European Heart Health Strategy (EuroHeart) project, European Heart Journal (2010) 31, 1677–1685
  3. https://semmelweis.hu/hirek/2019/03/08/a-noi-szivinfarktus-veszelyeire-hivtak-fel-a-figyelmet/(2021.12.01.)
  4. https://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Press-releases/Heart-disease-deaths-rising-in-young-women(2021.12.01.)
  5. R C Millet E et al, Sex differences in risk factors for myocardial infarction: cohort study of UK Biobank participants, BMJ 2018;363:k4247 | doi: 10.1136/bmj.k4247

 

PP-ASP-BA-0156-1