Umor, glavobolju, iscrpljenost, pospanost, lupanje srca, slabiji apetit i bljedilo, nedostatak zraka i oslabljenu koncentraciju ljudi često smatraju uobičajenim posljedicama današnjeg stresnog načina života ili ipak ove simptome pripisuju raznim oboljenjima, ne pomišljajući na slabokrvnost.
Anemične osobe u krvi imaju smanjen broj crvenih krvnih stanica eritrocita, odnosno koncentraciju hemoglobina (proteina u eritrocitima koji prenosi kisik). Slabokrvnost se može pojaviti zbog raznih uzroka, na primjer, infekcija, hroničnih bolesti, endokrinoloških poremećaja, nedostatka krvotvornog tkiva u koštanoj srži, manjka folne kiseline i vitamina B12.
Već nakon pojave prve menstruacije žene su izloženije većem gubitku željeza od muškaraca. Potrebe za željezom povećane su i u trudnoći. I djeca mogu biti sklona gubitku željeza zbog brzog rasta i razvoja, ali i prehrane siromašne željezom.
Kad je riječ o anemiji zbog manjka željeza, često zaboravljamo koliko je ovaj mineral ključan za naš organizam. Osim što prenosi kisik, željezo je građevni dio imunosnih stanica koje nas štite od bolesti, a također je važno za rad mišića i snagu.