Cilj ove akcije, koja će trajati do 21. januara, jeste da promoviše mogućnost i važnost prevencije raka grlića materice, jer je redovnim ginekološkim pregledima moguće otkriti promjene u ranoj fazi te opasnost prije razvoja ove bolesti.
Načelnica Klinike za ginekologiju i akušerstvo UKC-a Tuzla i predsjednica Udruženja ginekologa i perinatologa TK dr. Dženita Ljuca istakla je danas na konferenciji za medije da je ovo najmasovnija i najopsežnija akcija u BiH, a koja se provodi drugi put.
U narednom periodu Klinika za ginekologiju i akušerstvo UKC-a Tuzla i Udruženje ginekologa i perinatologa TK žele omogućiti da se, kako je navela, svijest ženske populacije o ovom oboljenju poveća.
"Ova aktivnost treba ženama na području TK", smatra Ljuca, naglasivši da je u odnosu na prošlogodišnju akciju, ove godine pojavnost raka grlića materice u ranom stadijumu znatno veća nego prošle godine, što znači da se bolest u lokalnom uznapredovanom stadiju smanjila.
Podvlači da je prošle godine otkrivenost ove bolesti u ranom stadijumu bila 25 posto, a 75 posto u kasnom. Nakon jedne godine pojavnost u ranoj fazi otkrivanja bolesti povećana je na 40,4 posto, a Ljuca zaključuje da je porovedena akcija prošle godina pokazala znatan uspjeh.
Istakla je da su u 2015. godini od svih pacijentica oboljelih od raka genitalnih organa, na prvom mjestu upravo oboljele od raka grlića maternice, čak 37.9 posto njih, ocijenivši da to nije slučaj u razvijenim zemljama.
Direktorica Zavoda za javno zdravstvo TK Majda Mulić naglašava da je karcinom grlića materice izlječiv i kada se javi u ranoj fazi, uz adekvatne mjere i terapije, može ostaviti još dosta kvalitetnih godina života.
"Međutim, žalosno je reći da smo mi zemlja s visokom stopom incidence. Na području BiH govori se o 27 žena na 100.000 što je visoka stopa pojavnosti u odnosu na zemlje okruženja, gdje se govori o sedam žena", kazala je Mulić, dodavši da je važno jačati ličnu odgovornost žene prema svom reproduktivnom zdravlju.
Ocijenila je također da je TK primjer strateškog i organiziranog pristupa u borbi protiv karcinoma grlića materice, a kroz aktivnosti ove akcije, nastojat će se doći do žena i u urbanim i ruralnim područjima.
Petodnevna humanitarna akcija "Stop grliću materice“ sadrži znatan broj aktivnosti, a između ostalih, bit će održana edukativna predavanja u svim domovima zdravlja na području ovog kantona, zatim edukacija građana po tržnim centrima, te obilazak izbjegličkog naselja Mihatovići. Akciji će se pridružiti i studenti Medicinskog fakulteta UNTZ.
U navedene aktivnosti ove godine, uz ljekare ginekologe TK, uključeni su i ljekari ginekolozi Brčko Distrikta i Posavskog kantona.
Rak grlića materice nastaje kao posljedica prisustva određenih tipova Humanog papiloma virusa (HPV), a od ove bolesti u svijetu godišnje umre oko 250.000 žena.
Ako još uvijek niste pročitajte
Dr. Suada Tinjić: Rak grlića materice može se prevenirati redovnim pregledima
NajDoktor.ba