Dolaskom jeseni mnogi ljudi se muče sa sinusitisom (upalom sinusa) koji je karakterističan za ovaj period. Osjećate oštar i intenzivan bol u predjelu čela ili između očiju ili vas boli zub gornje vilice? Imate neprijatan osećaj kao da vam je lice oteklo, a nos zapušen? Sve su ovo simptomi sinusitisa i razlozi da posjetite ljekara.
Rizični faktori koji mogu da dovedu do razvoja sinusitisa su i alergije, devijacije nosa, odnosno anomalije (iskrivljena nosna pregrada, mali prirodni otvori sinusa, kada se sprečava normalna drenaža), nazalni polipi i drugo. Također, faktori rizika za razvoj hronične upale sinusa su i pušenje, kao i upala zuba u gornjoj vilici.
Akutni sinusitis traje manje od četiri sedmice. Smatra se da je oko 90 posto odraslih osoba imalo akutni sinusitis bar jednom u životu. Najčešće ga uzrokuju virusne infekcije.
Hronični sinusitis traje i poslije osam sedmica. Obično mu prethodi akutna upala sinusa, može da bude izazvan kombinovanom bakterijskom infekcijom, ali i različitim devijacijama nosa i sinusnih šupljina, polipima i alergijama, što sve zajedno predstavlja osnovu za razvoj hroničnog sinusitisa. Kod hronične upale sinusa povišena tjelesna temperatura je rijetko prisutna.
- Meningitis je najozbiljnija komplikacija upale sinusa koji se dobija prilikom bakterijske infekcije. Bakterije migriraju putem krvi u mozak.
- Apsces je druga komplikacija koja ugrožava život i zahtijeva hitnu pomoć ljekara.
Kada ljekar postavi dijagnozu i identifikuje uzročnike infekcije, pristupa liječenju, propisujući odgovarajuću terapiju i lijekove.
- Dekongestivi: Kao i analgetici, dekongestivi se daju da bi se smanjio otok sluznice i lučenje sekreta, odnosno da bi se olakšali simptomi u slučaju akutnog sinusitisa, ali ih ne treba koristiti duži period jer mogu da oštete sluzokožu.
- Ispiranje: Kod hroničnog sinusitisa preporučuje se ispiranje nosne šupljine zbog olakšavanja simptoma.
- Antibiotska terapija je indikovana ako simptomi upale sinusa traju duže od 10 dana, a terapiju propisuje ljekar.