Vid je od neprocjenjivog značaja za normalan razvoj djeteta, te mu je potrebno posvetiti veliku pažnju u smislu što ranijeg pregleda.
Pregled očiju kod djece treba obaviti već nakon rođenja, potom između 3-4 godine života, te prije polaska u školu. Nakon toga po potrebi se obavljaju redovni kontrolni pregledi na 6 mjeseci ili godinu dana sve do punoljetstva. Posebnu pažnju treba posvetiti redovnim očnim pregledima kada su u pitanju prijevremeno rođene bebe, neurorizična djeca, djece sa sistemskim i sindromskim oboljenjima, te djeca čiji roditelji imaju neki od problema sa očima, budući da se veći dio očnih oboljenja nasljeđuje.
Simptomi i znakovi koji bi se trebali pratiti kod djece, a znak su nekog od problema sa očima:
- dijete ne prati pogledom igračke i druge predmete
- nepravilan položaj ili neusklađenost pokreta očiju
- trzajni pokreti očiju ili plesanje očiju
- nepravilno držanje glave ili naginjanje glave na jednu stranu
- nejednaka širina zjenice i bijela zjenica
- pretjerano suzenje, crvenilo i često trljanje očiju
- umor, glavobolja, vrtoglavica, brzo zamaranje pri čitanju
- pretjerano približavanje posmatranim predmetima ili TV-u
Oftalmološki pregled djeteta traje oko 1,5 - 2 sata i obuhvaća slijedeće procedure:
- određivanje vidne oštrine na blizinu i daljinu
- pregled prednjeg i stražnjeg segmenta oka
- testove na strabizam i binokularnu saradnju
- širenje zjenica i određivanje objektivne refrakcione anomalije oka, te određivanje dioptrije u naočalama
Najčešće očne bolesti i stanja koja mogu biti uzrok loše vidne oštrine kod djece su refrakcione anomalije (pogrešno prelamanje svjetlosti u oku), a koje se ispravljaju naočalama ili kontaktnim lećama, strabizam (nepravilan položaj očiju ili škiljavost) i ambliopija (slabovidnost jednog ili oba oka).
Ostali mogući uzroci lošeg vida jesu zamućenje očne leće (katarakta), glaukom (povišen očni pritisak), povrede oka, bolesti stražnjeg dijela oka i vidnog živca, tumori oka (retinoblastom), te nasljedne bolesti oka poremećaji. Na sreću, većina ovih poremećaja, uspješno se liječi ako se otkriju na vrijeme.
Za sve navedeno potrebno je puno strpljenja, te dobra i iskrena saradnja roditelja i ljekara. Poželjno je prije dolaska na prvi pregled koliko-toliko pripremiti dijete za pregled, te mu objasniti da se na pregledu neće desiti ništa strašno, te da je ukapavanje kapi za širenje zjenica bezopasno i rutinski.
Slični članci
12. Jun. 2017.Akutna dilatacija (proširenje) želuca
04. Dec. 2016.Naredne sedmice počinje IV Kongres stomatologa BiH